Dziś mamy 01 lipca 2022 roku

Multimedia

Najbliższe wydarzenia

PRZERWA WAKACYJNA

 

środa [13.07]

start przygotowań do rundy jesiennej 2022

Ostatni mecz

Polonia Iłża 1:2 (0:1) Proch Pionki
18 czerwca Godzina 17:00

GaleriaNasi sponsorzy

 

 

W sprzedaży szaliki Klubu Sportowego PROCH Pionki wydanie limitowane specjalnie z okazji jubileuszu 95-lecia Klubu. Wersja premium [część elementów wykonana została nitką metaliczną, na wzór pozłacanej]. CENA: 25 złotych. Ilość szalików mocno ograniczona. Kontakt pod numerem tel. 663-236-277.


 

Uwaga kibice i kolekcjonerzy. Klub Sportowy Proch Pionki z okazji 95-lecia wydał unikatową, jubileuszową odznakę. Znaczek jest dostępny w sprzedaży w cenie 15 zł. Odznaka metalowa, lakierowana, kolorowa i pozłacana, wymiary 2,5x2,5cm, przypięcie typu pins. Każdy znaczek pakowany jest indywidualnie.

Kontakt pod numerem tel. 663-236-277 lub j.wojtaszewski@wp.pl

Możliwa sprzedaż wysyłkowa. Ilość odznak mocno ograniczona.

Galeria sław

Wiele klubów sportowych w Polsce ma swojej historii wybitnych sportowców, którzy pierwsze kroki stawiali w swoich macierzystych klubach. Dla nich, w początkach swojej sportowej kariery zdobywali zaszczytne tytuły mistrzów okręgów oraz czołowe miejsca na arenach ogólnopolskich. Wielu z nich, startując już w innych klubach zdobywało cenne trofea podczas mistrzostw Polski, Europy, świata, a także na Igrzyskach Olimpijskich. Takich wybitnych sportowców posiada też Klub Sportowy "Proch" Pionki.


Sławomir Rutka

Sławomir Rutka urodził się 16 kwietnia 1975 roku w Jedlni-Letnisko. W tamtejszej Jodle rozpoczął swoją przygodę z piłką. W wieku 16 lat do Prochu ściągnął go trener Jerzy Leszczyński. Pod jego okiem, wraz z kolegami w sezonie 1992/93 wywalczył historyczny awans do 3. ligi. Miał wówczas 18 lat.

 

Kolejnym przystankiem w karierze Sławka był Radomiak Radom a następnie MG MZKS Kozienice. W 1997 trafił do Korony Kielce, która pod wodzą Włodzimierza Gąsiora wywalczyła awans do 2. ligi. Po rundzie jesiennej sezonu 1998/99 przeszedł do warszawskiej Legii. Jego debiut w barwach "wojskowych" przypadł na mecz z Ruchem Radzionków 20 marca 1999, kiedy zmienił Jacka Bednarza. Łącznie w koszulce z "elką" na piersi rozegrał 10 spotkań w ekstraklasie. Z Legii trafił do Widzewa Łódź, a kolejnymi przystankami w jego karierze były Ruch Radzionków i ŁKS Łódź.

 

Wiosną 2003 roku powrócił do kieleckiej Korony. Wraz ze "złocisto-krwistymi" przeszedł całą drogę od 3. aż do 1. ligi. Łącznie w polskiej ekstraklasie Sławomir Rutka rozegrał 69 spotkań.


Grał na pozycji ostatniego obrońcy. Miał potężnie zbudowane nogi, dlatego koledzy ochrzcili go przydomkiem "Łyda".


W sierpniu 2008 roku powrócił do rodzinnych Pionek. Pełnił funkcję grającego trenera seniorów oraz opiekował się grupą naborową rocznik 1999. Po powrocie rozegrał zaledwie jeden ligowy mecz.

 

Zmarł śmiercią tragiczną 22 lutego 2009 roku w Pionkach.

 

   Na zawsze pozostanie w Naszej pamięci.

 

Andrzej Martyniuk

Wybitny Polski siatkarz, reprezentant Polski. Urodził się 17 października 1960 roku w Pionkach.


Swoja karierę sportową jako siatkarz rozpoczął w 1975 roku w Klubie Sportowym Proch, pod okiem trenera Józefa Bieleckiego.


Już po roku treningów był najlepszym siatkarzem wśród juniorów, a od początku drugiej rundy sezonu 1975/76 miał już stałe miejsce w składzie pierwszego zespołu seniorów.


Na początku 1977 roku jako przedstawiciel KS Proch, został powołany do reprezentacji Polski juniorów młodszych, w której grał bez przerwy aż do chwili przejścia do starszej grupy wiekowej, pełniąc jednocześnie funkcje kapitana narodowej reprezentacji.


W 1979 zadebiutował w reprezentacji Polski seniorów.
W latach 1979-1987 rozegrał 260 spotkań w pierwszej reprezentacji Polski.  W 1981 i 1983 roku zdobył dwukrotnie z reprezentacja Polski wicemistrzostwo Europy.


Podczas pierwszego z tych turniejów został wybrany najbardziej wartościowym graczem imprezy. W 1984 roku był reprezentantem Polski na Igrzyska Olimpijskie w Los Angeles, jednakże ze względu na bojkot ekipa olimpijska Polski nie uczestniczyła w tych igrzyskach.

 

W trakcie swojej bogatej kariery występował w AZS Częstochowa, Płomieniu Sosnowiec czy Hutniku Kraków. Pod Jasną Górą sięgnął po wicemistrzostwo Polski. Z kolejnym klubem - Płomieniem Sosnowiec został już złotym medalistą krajowych zmagań. Dwukrotnie Mistrzostwo Polski i dwa razy Puchar Polski zdobył z Hutnikiem Kraków, skąd przeniósł się do włoskiej Modeny. Tu został z kolei wicemistrzem Italii. Z Półwyspu Apenińskiego przeniósł się do Belgii, żeby w latach 1990-96 poprowadzić zespoły Rembert Torhout, Knack Roeselare i Noliko Maaseik do najlepszych w tym kraju (łącznie trzy tytuły).

 

Swoja bogatą karierę sportową zakończył w 1999 roku. Odznaczony srebrną odznaką ''Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe''. Obecnie mieszka w Krakowie, gdzie prowadzi własną firmę.
Opracował Zdzisław Ruba

 

Katarzyna Skorupa

urodziła się 16 września 1984 w Radomiu – polska siatkarka grająca na pozycji rozgrywającej, reprezentantka Polski, olimpijka z Pekinu. Swoją przygodę  z siatkówką rozpoczynała w Prochu Pionki. Siostra bliźniaczka Małgorzaty Skorupy, obecnie w LTS Legionovia Legionowo.


"Kiedy okazało się, że chcemy zająć się siatkówką bardziej na poważnie, stało się jasne, że musimy zacząć trenować w jakimś klubie. W Radomiu wówczas nie było treningów dla takich dziewczynek jak my, więc rodzice wozili nas do Pionek. I tam się wszystko zaczęło. Trenowała nas matka chrzestna Gosi Halina Zielińska i Tadeusz Machnio. To oni nauczyli nas podstaw siatkówki – wspomina siatkarka. – Pionki to był sam początek i bardzo mile wspominam ten czas. Wszystko było nowością – wyjazdy, mecze. Zawsze pamiętam, że to tam się wszystkiego dowiedziałam. Tak naprawdę każdy okres w moim życiu był fajny na swój sposób, bo każdy był też inny – ocenia zawodniczka."


Od sezonu 2012/13 siatkarka azerskiego Rabita Baku. W swojej karierze występowała także w Skrze Warszawa, Nafcie Gaz Piła, BKS Stal Bielsko-Biała, PTPS Farmutil Piła, Aluprof Bielsko-Biała, Chateau d'Ax Urbino.

 

Na swoim koncie ma jeden złoty, trzy srebrne i dwa brązowe medale Mistrzostw Polski. Do tego trzykrotnie Puchar Polski, raz Superpuchar Polski, a w 2012 roku zdobyła srebrny medal Klubowych Mistrzostw Świata.

 

 

 

Krzysztof Trybusiewicz
Urodził się 30 stycznia 1949 roku w Suszu. Wybitny reprezentant Polski w pięcioboju, medalista Mistrzostw Polski, olimpijczyk.


W mistrzostwach Polski w 1970 roku w Warszawie, ten utalentowany pięcioboista zdobył srebrny medal mistrzostw Polski, ustępując jedynie Ryszardowi Wachowi (wychowanek Prochu).

 

Na zdjęciu: czwarty zespół pięciobojowy olimpiady w Montrealu - 1976 rok. Od lewej: Zbigniew Pacelt, Janusz Peciak, Krzysztof Trybusiewicz.


W 1972 roku powołano go na wielomiesięczne zgrupowanie kadry olimpijskiej w składzie: Ryszard Wach, Krzysztof Trybusiewicz, Stanisław Skwira (wszyscy wychowankowie KS Proch), Janusz Peciak, Zbigniew Katner, Waldemar Makay. Po kilku sprawdzianach i zawodach kontrolnych, wyłoniono drużynę na Olimpiadę w Monachium w składzie: Ryszard Wach, Stanisław Skwira, Janusz Peciak oraz rezerwowy Krzysztof Trybusiewicz.


Za wybitne osiągnięcia sportowe w tej dyscyplinie sportu, nagrodzony został Złota Odznaką Polskiego Związku Pięcioboju Nowoczesnego. Odznakę tę otrzymał podczas uroczystej gali sportowej, która odbyła się w 2007 roku w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie. Mieszka w Rumii, gdzie prowadzi własną działalność gospodarczą.
 

 

Igrzyska Olimpijskie w Monachium – 28 sierpnia 1972 rok. Od lewej stoją: Stanisław Skwira (Proch), Janusz Peciak, Ryszard Wach (Proch).

 

Stanisław Skwira

Urodził się 16 sierpnia 1951 roku w Ciepielowie. Swoją karierę sportową rozpoczął na początku lat 60-tych w sekcji pływackiej ówczesnego Zakładowego Klubu Sportowego "Pronit" w Pionkach.


Ten wybitnie utalentowany młody pływak otrzymał powołanie do kadry reprezentacji Polski. W 1970 roku wziął po raz pierwszy udział w Mistrzostwach Polski seniorów, które odbyły się w Warszawie. Mimo, że był w wieku juniora zajął na nich 10. miejsce. Od tego czasu został dołączony do kadry Polski seniorów.


Kadra olimpijska: Peciak, Wach, Skwira, Trybusiewicz, Katner, Makay została powołana na wielomiesięczne zgrupowanie i poddana intensywnemu szkoleniu. Po kilku sprawdzianach i zawodach kontrolnych wyłoniono drużynę na Igrzyska Olimpijskie w Monachium. W ekipie tej znaleźli się: Stanisław Skwira, Ryszard Wach oraz Janusz Peciak. Rezerwowym zawodnikiem został Krzysztof Trybusiewicz.


Ten znakomity sportowiec będąc w kadrze narodowej do 1975 roku, reprezentował jednocześnie w latach 1968-71 w pływaniu swój macierzysty klub Proch Pionki. Kontuzja, której nabawił się, nie pozwoliła mu na kontynuowanie dalszej kariery sportowej. Jest żołnierzem zawodowym. Mieszka w Warszawie.


Za osiągnięcia sportowe został uhonorowany odznaką Mistrz Sportu oraz Złotą Odznaką Polskiego Związku Pięcioboju Nowoczesnego, którą otrzymał w siedzibie PKOL w 2007 roku, z okazji 80-lecia PZPNow.

Zdzisław Ruba