Dziś mamy 03 grudnia 2021 roku

Multimedia

Najbliższe wydarzenia

PRZERWA ZIMOWA

Ostatni mecz

Proch Pionki 0:0 Polonia Iłża
20 listopada Godzina 13:00

GaleriaNasi sponsorzy

 

 

W sprzedaży szaliki Klubu Sportowego PROCH Pionki wydanie limitowane specjalnie z okazji jubileuszu 95-lecia Klubu. Wersja premium [część elementów wykonana została nitką metaliczną, na wzór pozłacanej]. CENA: 25 złotych. Ilość szalików mocno ograniczona. Kontakt pod numerem tel. 663-236-277.


 

Uwaga kibice i kolekcjonerzy. Klub Sportowy Proch Pionki z okazji 95-lecia wydał unikatową, jubileuszową odznakę. Znaczek jest dostępny w sprzedaży w cenie 15 zł. Odznaka metalowa, lakierowana, kolorowa i pozłacana, wymiary 2,5x2,5cm, przypięcie typu pins. Każdy znaczek pakowany jest indywidualnie.

Kontakt pod numerem tel. 663-236-277 lub j.wojtaszewski@wp.pl

Możliwa sprzedaż wysyłkowa. Ilość odznak mocno ograniczona.

Historia Klubu Sportowego Proch Pionki od początku jego formalnego powstania w 1926 roku przez kolejnych ponad 70 lat związana była z Państwową Wytwórnią Prochu i późniejszym zakładem Pronit. To właśnie dzięki powstałej w 1925 roku w środku Puszczy Kozienickiej wytwórni prochu, mała osada Zagożdżon stała się miastem Pionki, a wraz z rozwojem fabryki dynamicznie rozwijały się inne dziedziny życia.

 

Klub Sportowy to oczywiście tworzący go ludzie. Do Zagożdżonu (w 1932 roku zmieniono nazwę na Pionki) przyjeżdżali robotnicy, inżynierowie, ekonomiści i specjaliści z wielu innych dziedzin. Wszystkich ściągała obietnica pracy w nowo powstałej Państwowej Wytwórni Prochu i Materiałów Kruszących. W ten właśnie sposób na przełomie stycznia i lutego 1925 roku do osady położonej w sercu Puszczy Kozienickiej trafił Wincenty Dróżdż. Z Częstochowy skąd pochodził, przywiózł nie tylko zapał do pracy w klubie sportowym i doświadczenia, które zdobył będąc wiceprezesem i jednym ze współzałożycieli fabrycznego klubu Victoria Częstochowa, ale też liczne grono sportowców i działaczy zarażonych działalnością sportową. Stanisław Kruszel, Bronisław Rosak, Zygmunt Dzikowski, Jakub Wojciechowski, Henryk Malec (pracownik umysłowy, sekretarz w KS Sparta Częstochowa), Arnold Wnuk, Henryk Kamieński, Konstanty Sichel, Józef Hauzer, Marian Zieliński, Zdzisław Lepa, Mieczysław Grzybowski, Władysław Jarczyński, Krogulski, Drachal, Kawka - to nazwiska ludzi, którzy tworzyli pierwsze lata historii Klubu Sportowego Proch.

 

 

Zarząd Klubu, dyrekcja Państwowej Wytwórni Prochu oraz sportowcy KS Proch na pamiątkowym zdjęciu.

 

Zalążki klubu sportowego zaczęły się tworzyć w 1925 roku. Młodzież szkolna i robotnicy w czasie wolnym od pracy zakładali dzikie drużyny i podejmowali rywalizację najpierw między sobą, a potem z zespołami z Radomia. Wiadomo, że istniały drużyny piłkarskie pod nazwami Sokół (od prochów myśliwskich) czy Orkan. Jednak dopiero aktywna działalność Wincentego Drożdża sformalizowała starania pionierów futbolu i doprowadziła do powołania w 1926 roku Klubu Sportowego Proch. Geneza nazwy jest oczywista. Proch pobudził małą osadę Zagożdżon do życia i sprawił, że przez kolejne lata ludziom żyło się dobrze i dostatnio.

 

 

Boisko do gry w piłkę nożną wraz z trybuną krytą i znajdującymi się pod nią szatniami i magazynami zostało zbudowane w 1929 roku. Istnieje do dzisiaj w tym samym miejscu, czyli w sąsiedztwie kościoła Św. Barbary na obecnej ulicy Sportowej.

 

Pierwsze boisko znajdowało się najprawdopodobniej na terenie wytwórni prochu w okolicach elektrowni, gdzie dzisiaj swoją siedzibę ma spółka PWKC. Był to nierówny, piaszczysty plac, o którym przedwojenni sprawozdawcy prasowi pisali "...Podokręg Radomski nie wiadomo na jakiej podstawie uznał i nazwał "plażę" piaszczystą boiskiem zdatnym do rozgrywek mistrzowskich. Laik sportowy przyzna, że bawienie się w sport wśród tumanów kurzu i piachu z "wilczymi dołami" jest nie tylko szkodliwe dla zdrowia i całości grających, lecz karygodne w najcięższym stopniu...". Sprawą honorową stało się więc przygotowanie nowego boiska. Szybko znaleziono miejsce przy kościele św. Barbary. Wytwórnia prochu w 10. rocznicę odzyskania niepodległości (listopad 1928) przekazała plac i rozpoczęła się szybka budowa. Oprócz boiska powstała również trybuna kryta dla ponad 200 osób, pod którą znajdowały się szatnie i magazyny. W ówczesnych latach to było prawdziwe novum i śmiało można napisać, że działacze KS Proch stanowili przykład dla innych.


Wincenty Dróżdż - założyciel KS Proch i Prezes Zarządu w latach 1926-1939 i 1945-1947

 

Urodził się 12 października 1898 roku w Częstochowie, a dokładniej na przedmieściach o nazwie Błeszno, z którym graniczyło osiedle Ostatni Grosz. Dlaczego to takie istotne? To właśnie tam w 1922 roku przy fabryce włókienniczej powstał klub Victoria, którego Dróżdż był wiceprezesem i jednym z założycieli…

Wincenty Dróżdż był z wykształcenia finansistą/księgowym/handlowcem. Absolwent prywatnego męskiego Gimnazjum Filologicznego Wincentego Szudejki w Częstochowie, maturzysta z czerwca 1918. Potem ukończył prywatne kursy handlowe i podjął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Na przełomie stycznia i lutego 1925 roku wraz z żoną Anielą przyjechał do ówczesnego Zagożdzonu, gdzie znalazł pracę w Państwowej Wytwórni Prochu i Materiałów Kruszących najpierw jako starszy księgowy, a potem szef Biura Kosztów Własnych. Z miejsca zaangażował się też w działalność sportową i społeczną. Scalił działające wcześniej na terenie fabryki dzikie drużyny piłkarskie pod nazwami Sokół (od prochów myśliwskich) czy Orkan i powołał do życia Klub Sportowy PROCH. Był nie tylko Prezesem, ale też sprawozdawcą prasowym i człowiekiem, którego rytm dnia wyznaczała praca na rzecz Klubu. W archiwach zachowały się dziesiątki zdjęć piłkarzy, tenisistów, hokeistów, bokserów, lekkoatletów, a na wszystkich z nich obecny jest Wincenty Dróżdż…

Poza pracą w wytwórni prochu i działalnością w Klubie, Prezes Prochu był również bardzo aktywnym społecznikiem zaangażowanym w wiele rozmaitych działań. Znajdował się wśród członków Komitetu Budowy Kościoła św. Barbary, w ramach Kasyna Urzędniczego organizował kino, koncerty, przedstawienia teatralne, nadzorował bibliotekę, przewodniczył Komisji Rewizyjnej w Kasie Pożyczkowo-Oszczędnościowej "Proch", udzielał się w Lidze Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej (LOPP) czy Lidze Morskiej. Wielki orędownik Marszałka Piłsudskiego...

We wrześniu 1939 roku jako przewodniczący Zrzeszenia Rodzicielskiego uruchomił gimnazjum i liceum koedukacyjne, które działało do stycznia 1940 roku. W trakcie okupacji pracował w Nadleśnictwie Państwowym Zagożdżon. Po wojnie odbudowywał struktury KS Proch, gdzie ponownie został Prezesem; wytwórni prochu – był Dyrektorem Handlowym i Administracyjnym oraz drugim zastępcą Naczelnego Dyrektora PWP oraz gminy – w lutym 1945 wybrany przewodniczącym Gminnej Rady Narodowej, przeprowadzał wybory wójta i samorządu…

Chyba nie do końca "pasował" władzom komunistycznym. Odejście z funkcji Prezesa KS Proch było tłumaczone brakiem czasu, ale to tylko namiastka prawdy. Na pożegnanie otrzymał od Zarządu dyplom oraz tytuł dożywotniego Honorowego Prezesa Klubu. W maju 1949 roku odszedł z pracy w wytwórni prochu. Z miejsca stracił dotychczasowe mieszkanie służbowe i z konieczności najpierw przeprowadził się do Jedlni-Letnisko, a potem Radomia. Przez kolejne lata pracował w Radomiu, Wierzbicy i Skarżysku jako kierownik administracji w państwowym przedsiębiorstwie budownictwa przemysłowego, które zajmowało się m.in. budową cementowni w Wierzbicy. Zmarł 14 czerwca 1986 roku w Radomiu i został pochowany na tamtejszym Cmentarzu Komunalnym na Firleju...

 

 

Jakub Wojciechowski wraz z działaczami i piłkarzami drugiego przedwojennego klubu w mieście, Victorii Zagożdżon.

 

Jakub Wojciechowski – ur. 26 sierpnia 1900 roku w Łodzi, księgowy/prokurent, podoficer zawodowy Wojska Polskiego, jeden z założycieli i członek pierwszego Zarządu oraz pierwszej drużyny piłkarskiej Klubu Sportowego Proch. Społecznik silnie związany z Pionkami, skarbnik w PTTK, działacz w klubie Victoria Zagożdżon. Aktywny działacz Podokręgu Radom w piłce nożnej, którego od 1929 roku był prezesem. Od grudnia 1934 roku znalazł się w składzie pierwszego tymczasowego Zarządu Podokręgu Radom w hokeju na lodzie. W latach 1935-1938 Prezes klubu Broń Radom. Aresztowany w czerwcu 1940 roku, miesiąc później trafił do obozu koncentracyjnego Wewelsburg (transport z 17.07.1940), gdzie zginął w dniu 20 czerwca 1942 roku. Tragiczne wojenne losy rodziny Wojciechowskich: syn Zbigniew pseudonim "Pion" zginął w wieku 20 lat w Powstaniu Warszawskim 30 sierpnia 1944 roku w Zakładach Fiata, syn Andrzej pseudonim "Dziewiąty" - harcerz, zginął 10 sierpnia 1943 roku w walce z "własowcami" we wsi Ruda, pochowany na cmentarzu w Brodnicy.


05-04-2020 JaW
Komentowanie dozowolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników.