Dziś mamy 03 grudnia 2021 roku

Multimedia

Najbliższe wydarzenia

PRZERWA ZIMOWA

Ostatni mecz

Proch Pionki 0:0 Polonia Iłża
20 listopada Godzina 13:00

GaleriaNasi sponsorzy

 

 

W sprzedaży szaliki Klubu Sportowego PROCH Pionki wydanie limitowane specjalnie z okazji jubileuszu 95-lecia Klubu. Wersja premium [część elementów wykonana została nitką metaliczną, na wzór pozłacanej]. CENA: 25 złotych. Ilość szalików mocno ograniczona. Kontakt pod numerem tel. 663-236-277.


 

Uwaga kibice i kolekcjonerzy. Klub Sportowy Proch Pionki z okazji 95-lecia wydał unikatową, jubileuszową odznakę. Znaczek jest dostępny w sprzedaży w cenie 15 zł. Odznaka metalowa, lakierowana, kolorowa i pozłacana, wymiary 2,5x2,5cm, przypięcie typu pins. Każdy znaczek pakowany jest indywidualnie.

Kontakt pod numerem tel. 663-236-277 lub j.wojtaszewski@wp.pl

Możliwa sprzedaż wysyłkowa. Ilość odznak mocno ograniczona.

Dynamiczny napływ ludności, którą do osady Zagożdżon ściągała praca i chęć zarobku w wytwórni prochu sprawiły, że Klub Sportowy Proch zyskał w pierwszych latach swojej działalności nie tylko doświadczonych działaczy, ale i wielu dobrych piłkarzy. Bardzo szybko fabryczny klub z prowincji stał się znaną marką w okręgu kieleckim. Dlatego dziwić nie powinno, że pierwsze sukcesy przyszły w ekspresowym tempie.

 

SYSTEM ROZGRYWEK

Zanim o sukcesach warto nakreślić system rozgrywek, który do 1939 roku kilka razy ulegał zmianom. KS Proch rywalizował w ramach Podokręgu Radom, gdzie istniały trzy poziomy rozgrywkowe (klasa A, B i C). Mistrz Podokręgu Radom grał najpierw o tytuł mistrza okręgu, a potem w kolejnym etapie baraży o awans do Ligi Państwowej, czyli dzisiejszej Ekstraklasy. Tak było do sezonu 1936/37. Wtedy powołana została do życia dodatkowo Liga Okręgowa. Organizacyjnie Podokręg Radomski w roku 1927 był w strukturach Warszawskiego OZPN, rok później rozgrywki dla klubów z Radomia i okolic nadzorował przejściowo Lubelski OZPN, w latach 1929-1935 przynależał do Kieleckiego OZPN, a od sezonu 1935/1936 ponownie do Warszawskiego OZPN. Do 1934 roku rozgrywki prowadzone były w systemie wiosna-jesień, a od sezonu 1934/35 grano jesień-wiosna. Co zresztą w kolejnych latach jeszcze wiele razy się zmieniało.

 

 

Piłkarze jednej z pierwszych drużyn Klubu Sportowego Proch. Z prawej założyciel Klubu i długoletni Prezes, Wincenty Dróżdż.

 

PIERWSZY SEZON Z AWANSEM

Po raz pierwszy w rozgrywkach ligowych KS Proch wystartował w 1927 roku. Drużyna zgłoszona została do klasy C w Podokręgu Radom, który wówczas przynależał do Warszawskiego OZPN. Premierowy sezon zakończył się pełnym sukcesem i awansem na wyższy poziom! Droga do tego wiodła najpierw poprzez wygranie swojej grupy w klasie C, gdzie w pokonanym polu pozostały drużyny RKS III Radom, Sokoła Radom i żydowski Haszachar Radom. Drugim etapem były zwycięskie baraże z mistrzami pozostałych grup. W półfinale Proch był dwukrotnie lepszy (2:1 i 4:1) od Klubu Sportowego Policji Państwowej "Błękitni" z Kielc, a w finałowym dwumeczu pokonał żydowskie Makkabi Radom (1:1 i 3:0).

 

Wśród zawodników pierwszej drużyny KS Proch, którzy przecierali szlaki swoim następcom trzeba wymienić takie nazwiska, jak: Henryk Kamiński z Czarnych Radom, Marian Cwalina, Henryk Chądzyński z CKS Częstochowa, Stanisław Kruszel, Józef Hauzer z KS Sparta Częstochowa, Zygmunt Bogacz, Henryk Kawczyński, Władysław Jarczyński, Józef Jarczyński, Jakub Wojciechowski, Henryk Kamieński, Jerzy Paszkowski z RKS Radom, Michał Wiekiera i Jan Wiekiera z Victorii Częstochowa (wcześniej zawodnicy Racovii), Włodzimierz Bednarski z RKS Radom, Stefan Szmidla, Benon Dreszer czy Władysław Kurdwanowski.

 

DRUGI AWANS Z RZĘDU

Kolejny sezon, tym razem w klasie B Podokręgu Radom, który przez jeden rok podlegał Lubelskiemu OZPN, zakończył się drugim z rzędu awansem. Rok 1928 piłkarze KS Proch zamknęli bilansem 12 zwycięstw - 0 remisów - 2 porażki, bramki 42:15. Rywalami w drodze do sukcesu były drużyny: Barkochba II Radom, Radomianka Radom, Makkabi Radom, Czarni II Radom, RKS II Radom, TUR Wierzbnik i Sokół Kielce. Ten ostatni zespół został wykluczony z rozgrywek za chuligańskie ekscesy, do których doszło na boisku w Kielcach.

 

 

Piłkarze Klubu Sportowego Proch w Zagożdżonie (obecne Pionki) wraz z Zarządem Klubu - rok 1929 lub 1930.

 

O PUNKT OD MISTRZOSTWA

Po dwóch awansach wywalczonych rok po roku, futboliści KS Proch byli bardzo blisko sprawienia niespodzianki w sezonie 1929 w klasie A. Dużą rolę odegrał w tym pochodzący z Częstochowy napastnik Mieczysław Zieliński, który szybko wyrósł na lokalną gwiazdę. Strzelał gole nie tylko w meczach ligowych, ale równie świetnie spisywał się będąc powoływanym do Reprezentacji Radomia. Zieliński zaliczył jeden sezon w przedwojennej ekstraklasie w barwach Warszawianki Warszawa, gdzie zagrał trzy mecze i zdobył dwie bramki. Zginął najprawdopodobniej podczas kampanii wrześniowej 1939 roku. Sezon 1929 piłkarze z wytwórni prochu ostatecznie zakończyli na 2. miejscu ze stratą zaledwie jednego punktu do RKS Radom. Mistrzostwo Podokręgu Radom zostało przegrane w dość pechowych i dramatycznych okolicznościach. Otóż jak donosiła prasa w rozpoczynającym sezon wyjazdowym meczu z RKS-em przegranym 2:4, piłkarze KS Proch przez całe zawody musieli grać w dziesięcioosobowym składzie z powodu zasłabnięcia jednego z zawodników!

 

Tabela za sezon 1929 w klasie A Podokręgu Radom

  1. RKS Radom 9 pkt, bramki 27:10
  2. Proch Zagożdzon 8 pkt, 18:12
  3. Czarni Radom 7 pkt, 14:12
  4. Barkochba Radom 0 pkt, 3:28

Po trzech bardzo dobrych sezonach przyszedł niespodziewany kryzys 1930 roku. Nie zwiastowała go pierwsza część rozgrywek, kiedy udało się pokonać TUR Wierzbnik, Makkabi Radom czy mistrzowski RKS. W rundzie rewanżowej Proch nie zdołał wygrać meczu i został zdegradowany do klasy B.

 

Banicja w klasie B trwała trzy lata. W 1931 roku lepsza okazała się Broń Radom, a w 1932 awansował Granat Skarżysko. Proch wrócił do przedwojennej "ekstraklasy" radomskiej dopiero w 1933 roku, kiedy zdystansował nie bez problemów Pilicę Białobrzegi, Gwiazdę Radom, Strzelca Radom, Żydowskie Towarzystwo Gimnastyczno Sportowe z Radomia oraz Jutrznię Radom.

 

Od 1934 roku aż do wybuchu II wojny światowej piłkarze Prochu Pionki rywalizowali w klasie A. Niestety nie byli w stanie włączyć się do walki o czołowe lokaty, które dzielili między sobą Granat Skarżysko i RKS Radom.

 

 

Mistrzowska drużyna KS Proch w 1929 roku. W górnym rzędzie, od lewej: Wincenty Dróżdż (Prezes Zarządu w latach 1926-1939 i 1945-1947), Mieczysław Zieliński, Władysław Kurdwanowski, Henryk Kamieński, Włodzimierz Bednarski, sędzia, Henryk Kawczyński, Zdzisław Lepa, Feliks Fedorowicz. W dolnym rzędzie, od lewej: NN, Marian Cwalina, Józef Hauzer.

 

REPREZENTANT POPROWADZIŁ DO SUKCESU

Na kolejny sukces trzeba było czekać do sezonu 1937/38. Jednym z jego architektów był grający trener Leonard Malik. Były piłkarz Polonii Warszawa i reprezentant Polski stał się znaczącym wzmocnieniem fabrycznej drużyny z Pionek. Prowadzony przez niego zespół został mistrzem Podokręgu Radom dystansując Jutrznię Radom, Granat II Skarżysko, Broń Radom, Czarnych II Radom (rekordowa wygrana 11:0), RKS Radom, KSZO Ostrowiec i SKS II Starachowice. Po wygraniu klasy A futboliści Prochu przystąpili do baraży o awans do Ligi Okręgowej Warszawskiego OZPN. Najpierw nie dali szans Bzurze Chodaków (6:1 i 2:0), ale w decydującej potyczce nie sprostali Skrze Warszawa (0:2 i 1:1).

 

Wśród czołowych piłkarzy drugiej połowy lat '30 trzeba wymienić takie nazwiska, jak: Mirosław Kowalski, Bronisław Warchoł, Aleksander Papiewski, Jan Kusztal, Wacław Sobol, Mieczysław Wrona, Stanisław Maziarz, Michał Siech, Zbigniew Zieliński, Marian Sałek, Leon Cybulski, Mieczysław Zaczyński, Mieczysław Lenartowicz, Bolesław Kończak oraz Bernard Rybczyński, Ignacy Mastalerz, Henryk Baran z Bzury Chodaków. Pierwsze skrzypce grali bramkostrzelny, dobry drybler Stanisław Wójcikowski (przybył z Częstochowy) oraz trener Leonard Malik. Malik okazał się tragiczną postacią. Podejrzewany o szpiegostwo w 1938 roku trafił do więzienia. Wyswobodził go wybuch II wojny światowej. Wrócił do Pionek, ale już w niemieckim mundurze! Prowadził lokal "tylko dla Niemców". Przyjęcie niemieckiej listy narodowościowej doprowadziło go do tragicznej śmierci w obozie pracy...

 

 

Piłkarze KS Proch w roku 1929 lub 1930.

 

WYBUCHOWY PUCHAR i "DUŻE FIRMY" W PIONKACH

Z racji tego, że przedwojenne ligi liczyły od czterech do góra ośmiu drużyn i meczów o stawkę było bardzo mało, rozgrywano mnóstwo spotkań towarzyskich. Jedną z takich okazji był zapoczątkowany w 1934 roku Puchar Fabrycznych Klubów Zbrojeniowych. Proch Pionki triumfował w 1935 roku mając za rywali kluby z Radomia, Ostrowca, Starachowic i Skarżyska.

 

 

Pamiątkowe zdjęcie przed meczem towarzyskim KS Proch - Warszawianka 2:5 (1:1) - 1 sierpnia 1937 roku w Pionkach.

 

Do Pionek przyjeżdżały też chętnie duże przedwojenne "firmy", żeby zagrać towarzysko z KS Proch przy okazji rozmaitych imprez okolicznościowych. W 1937 roku na boisku wytwórni prochu gościła Warszawianka Warszawa (porażka 2:5), a w 1938 Polonia Warszawa (porażka 0:7).

 

Sezon 1939/1940 został przerwany przez wybuch II wojny światowej. Piłkarze Prochu zdążyli rozegrać tylko jeden mecz. 20 sierpnia 1939 zremisowali w Radomiu z Czarnymi 2:2, a gole strzelali Stanisław Maziarz i Mieczysław Maziarz. Pozostałymi rywalami mieli być Granat II Skarżysko, Broń Radom i RKS Naprzód Radom. Do futbolu wrócono dopiero w 1945 roku...

 

 

Futboliści KS Proch w drugiej połowie lat '30. Od lewej: Stanisław Wójcikowski, Bolesław Kończak, Ignacy Mastalerz, Michał Siech, Leon Cybulski, Wacław Sobol, Mieczysław Wrona, Stanisław Maziarz, Bronisław Warchoł, Mieczysław Maziarz, Aleksander Papiewski, Marian Zieliński (kierownik drużyny).

06-04-2020 JaW
Komentowanie dozowolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników.