Dziś mamy 25 stycznia 2020 roku

Multimedia

Najbliższe wydarzenia

Terminarz meczów kontrolnych

25.01, godz. 13:00 - Radomiak II Radom (IV)

1.02 - Zamłynie Radom (LO)

8.02 - Powiślak Końskowola (IV)

15.02 - Broń Radom (III)

22.02 - Mazovia Mińsk Mazowiecki (IV)

29.02 - Wisła Puławy (III)

7.03 - Neptun Końskie (IV)

Ostatni mecz

Mazur Karczew 2:0 (1:0) Proch Pionki
16 listopada Godzina 12:00

GaleriaNasi sponsorzy

 


 

Rozpocznij swoją piłkarską przygodę! Klub Sportowy PROCH Pionki ogłasza nabór uzupełniający do drużyn rocznik 2004, 2006 i 2007

 

Rocznik 2004: trener Marcin Skóra (tel. 508-410-884), pierwszy trening odbędzie się 16 stycznia (czwartek) o godzinie 18:30 na boisku przy Szkole Podstawowej nr 5 na ul. Targowej

 

Rocznik 2006: trener Rafał Grzybowski (tel. 665-962-115), pierwszy trening odbędzie się 14 stycznia (wtorek) o godzinie 17:00 na boisku Orlik przy ul. Leśnej

 

Rocznik 2007: trener Erwin Kisiel (tel. 785-226-078), pierwszy trening odbędzie się 22 stycznia (środa) o godzinie 16:00 na boisku Orlik przy ul. Leśnej

Stadion

Stadion Miejski w Pionkach

 

pojemność *po modernizacji w latach 2013 - 2018 - 704 miejsca (128 zadaszone)

oświetlenie - brak

boisko - 105 m x 68 m

ul. Sportowa 4

 

Dojazd do stadionu Prochu

 

Lokalizacja Stadionu w Pionkach

 


 

Defilada wojskowa z okazji wizyty w Zagożdżonie (późniejsze Pionki) prezydenta RP, Ignacego Mościckiego - jesień 1929 rok. Na drugim planie można zobaczyć drewnianą trybunę krytą wraz z szatniami wybudowaną wg. projektu architekta Eugeniusza Bluma.

 

Budowa stadionu przy ulicy Sportowej nieodłącznie związana była z powstaniem Klubu Sportowego Proch Pionki. Początkowo drużyna piłki nożnej rozgrywała swoje mecze na prowizorycznych boiskach usytuowanych na terenie Państwowej Wytwórni Prochu (były "Pronit") i na placu przy obecnej ulicy 15 Stycznia.

 

Dynamiczny rozwój sekcji piłkarskiej (dwa awanse w ciągu dwóch lat) skłonił władze Państwowej Wytwórni Prochu i Materiałów Kruszących do budowy nowego boiska. Z okazji X rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w listopadzie 1928 roku, dyrekcja PWP przekazała na rzecz klubu tereny przy kościele Św. Barbary. Pierwsze prace budowlane rozpoczęły się wczesną wiosną 1929 roku. Stadion po wybudowaniu miał trybunę krytą dla 300 widzów, a powstał głównie ze środków Państwowej Wytwórni Prochu i składek pracowników.

 

Od strony obecnego technikum "czerwonego" postawiony został jeden rząd ławek. Przy większej liczbie widzów, kibice zmuszeni byli oglądać mecze na stojąco. Przed wybuchem II wojny światowej na niektórych spotkaniach bywało po kilka tysięcy osób!

 

W 1932 roku zbudowane zostały urządzenia lekkoatletyczne, które miały służyć nowo powstałej sekcji LA w KS Proch. Oddano do użytku bieżnie, skocznie i rzutnie.

 

W okresie międzywojennym stadion był centrum sportowym Pionek a mecze piłkarzy, hokeistów na trawie czy imprezy lekkoatletyczne były wielkimi wydarzeniami w życiu miasta. W latach '30 piłkarze KS Proch, rozgrywający swoje mecze na stadionie miejskim byli lokalną potęgą piłkarską.

 

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się mecze towarzyskie rozgrywane z czołowymi polskimi drużynami piłkarskimi: KS Warszawianka i Polonia Warszawa posiadającymi w swoim składzie wielu reprezentantów Polski.


Na początku lat trzydziestych na stadionie powstała 400-metrowa bieżnia lekkoatletyczna, a także skocznie w dal, wzwyż i o tyczce oraz rzutnie do pchnięcia kulą, rzutu dyskiem i oszczepem. Dzięki tej infrastrukturze prężnie działała sekcja lekkoatletyczna.

 

 

Brama wejściowa od strony ul. Aleja Jana Pawła II

 

Do najciekawszych imprez lekkoatletycznych tego okresu należał mityng lekkoatletyczny z okazji 10-ciolecia Klubu Sportowego Proch. Wzięło w nim wielu najlepszych w tym czasie polskich lekkoatletów, a niewątpliwą gwiazdą był mistrz olimpijski z Los Angeles (1932) w biegu na 5000 m Janusz Kusociński.

 

W okresie zimowym stadion zamieniał się w boisko do hokeja na lodzie. Ustawiano bandy i po wylaniu płyty zajęcia prowadziła sekcja hokejowa. Zapraszano do Pionek na mecze towarzyskie silne zespoły, posiadające w swoich składach reprezentantów kraju, takie jak Polonia Warszawa czy AZS Warszawa. 

 

 

Płyta główna stadionu przy ulicy Sportowej

 

W okresie powojennym stadion w dalszym ciągu był centrum aktywności sportowej miasta. Odbywało się tam również wiele uroczystości rocznicowych, okolicznościowych festynów oraz pikników. Wśród imprez sportowych największym zainteresowaniem cieszyły się mecze piłkarskie drużyny KS Proch. Do największych wydarzeń należały mecze towarzyskie z czołowymi polskimi drużynami: z Unią (Ruchem) Chorzów w 1950 – drużyna ta była mistrzem Polski w latach 1951-53; z Kolejarzem (Polonią) Warszawa w 1951 oraz ponownie z Ruchem Chorzów w 1960 roku (mistrz Polski właśnie w roku 1960) w którym padł sensacyjny wynik 4:4.

 

 

Kryta trybuna na stadionie w Pionkach, zdjęcie wykonane w lipcu 1971 roku podczas meczu towarzyskiego Proch - Legia Warszawa.

Drewniana trybuna kryta została oddana do użytku w 1948, a zdemontowana w 1986 roku.

 

Stadion przy ulicy Sportowej został gruntownie wyremontowany w 1953 roku. Przeniesiono wówczas lodowisko spod "elektrowni" na Pronicie i umieszczono je na boisku treningowym.

 

W latach 1955-1959 bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się mecze hokeistów na trawie, którzy w tym okresie nieprzerwanie występowali w II lidze. Sukcesy odnosiła również sekcja lekkoatletyczna, która wychowała takich zawodników jak: olimpijczycy i mistrzowie Polski w pięcioboju nowoczesnym bracia Jerzy i Ryszard Wach, Stanisław Skwira, Krzysztof Trybusiewicz i Ryszard Kowalczyk.

 

W roku 1971 na towarzyski mecz do Pionek przyjechała drużyna Legii Warszawa, najsilniejszego w tym okresie polskiego klubu piłkarskiego.

 

 

Boisko treningowe po remoncie, wymiary 90 m x 53 m.

 

W 2008 roku boisko treningowe poddane zostało gruntownej modernizacji, w 2010 zamontowano nowe stalowe bramki, spełniające wymogi FIFA i PZPN. W 2011 zamontowano siedziska dla 50 osób.

 

W 1994 w Pionkach gościła reprezentacji Polski w piłce nożnej. Kadrowicze nocowali w ówczesnym hotelu "Olimpic" i trenowali na stadionie Prochu. 17 sierpnia Biało-Czerwoni rozegrali towarzyski mecz z Białorusią w Radomiu. Trenerem był wówczas Henryk Apostel a w Pionkach mogliśmy zobaczyć takich graczy jak: Jacek Bąk, Radosław Majdan, Roman Szewczyk, Piotr Nowak, Jerzy Brzęczek, Tomasz Wałdoch, Henryk Bałuszyński, Dariusz Gęsior, Andrzej Woźniak, Tomasz Łapiński, Ryszard Czerwiec czy Grzegorz Mielcarski.

 

Obecnie obiekt jest bardzo intensywnie wykorzystywany pomimo jego stanu technicznego. Przykładowe imprezy odbywające się na nim to:

  • Pionkowska Olimpiada Młodzieży Szkolnej
  • Mityng Lekkoatletyczny Mistrza Jana
  • Turnieje Juniorów w Piłce Nożnej
  • Powiatowe Igrzyska Sportowe
  • Memoriał im. Andrzeja „Dzidka” Grosiaka w piłce nożnej
  • Mityng Lekkoatletyczny „Szukamy talentów w LA”
  • Turniej "Pionki Cup"

 

 

Młodzieżowa kadra Norwegii do lat 17 na stadionie w Pionkach, sierpień 2008 rok.

Trening przed kolejnym meczem odbywającego się w naszym regionie XXIII Turnieju o Puchar "Syrenki".

 

W 2004 roku główna płyta stadionu doczekała się gruntownej modernizacji. Obecnie Pionki mogą pochwalić się jednym z najlepszych boisk piłkarskich w regionie radomskim.

 

Dzięki zaangażowaniu i staraniom działaczy Prochu na stadionie w ostatnich latach dokonano wielu remontów. Zamontowanych zostało 300 plastikowych siedzisk, zakupiono nowe boksy dla rezerwowych, gruntownie odnowiono szatnie, które zostały wyposażone w prysznice. Poprawił się również wygląd budynku klubowego i pokoju dla sędziów. Udało się wyremontować boczną płytę boiska.