Proch Pionki - Orzeł Wierzbica 4:3 (2:2)

Pogoń II Siedlce - Proch Pionki 1:4 (0:2)

Pogoń II Siedlce 1:4 (0:2) Proch Pionki
18 października Godzina 11:00

Ale szkoda tych punktów. Dobry mecz Prochu z mocnymi rezerwami Radomiaka

Data publikacji: 27-09-2020r. Godz. 18:44

To było naprawdę dobre 90 minut w wykonaniu "biało-zielonych". W deszczową niedzielę (27.09) w meczu 9. kolejki czwartej ligi Proch Pionki przegrał na wyjeździe z mocnymi rezerwami Radomiaka II Radom 1:2 (0:2). Jedyną bramkę zdobył na początku drugiej połowy Kacper Wnuk z podania Piotra Skałbani.

Po "zimnym prysznicu" w Białobrzegach i mając przed sobą wzmocnione zawodnikami z I ligi rezerwy Radomiaka, można było mieć sporo obaw, które dodatkowo powiększyły się po szybko straconej bramce. Tymczasem "biało-zieloni" zagrali chyba najlepsze spotkanie za trenerskiej kadencji Ryszarda Kłuska. Marne to jednak pocieszenie skoro do Pionek wracali bez punktów. Zabrakło kluczowej rzeczy, gdy gra się na wyjeździe z silnym przeciwnikiem. Tego, co było w Przysusze i Mińsku Mazowieckim, gdzie Proch punktował - SKUTECZNOŚCI.

Dużo problemów zawodnikom Prochu sprawiał grający na skrzydle Alain Ebwelle. Kameruńczyk pokazał niezłą technikę, ale zdecydowanie gorzej było ze skutecznością strzelecką.

Pozytywem jest to, że zaprocentowało ustawienie i zmiany pozycji niektórych zawodników. Na lewej obronie radził sobie Mateusz Szczepański. Zdecydowanie lepiej w środku pola wyglądał Michał Kozakiewicz. Dużo dobrego na skrzydle robił Meks Siwahla. Więcej do gry zespołu wnosił też Piotr Skałbania, który chyba po raz pierwszy w Prochu zagrał pełne 90 minut na pozycji numer 9.

Ktoś, kto rzadko odwiedza czwartoligowe boiska nie uwierzyłby, że w niedzielę grają ze sobą ostatni i przedostatni zespół tabeli. Drużyna trenera Jarosława Czupryna niemal w każdej formacji wzmocniona była zawodnikami z kadry I-ligowego Radomiaka. Począwszy od bramki, w której stał Mateusz Kryczka, obronę na środku trzymaną przez Adama Banasiaka, dobrych technicznie, szybkich i przebojowych skrzydłowych Milana Kvocerę i Alaina Ebwelle, aż po ofensywę, gdzie okazji na gola szukał młodzieżowy reprezentant Polski, Marcel Szymański. W efekcie 15-letni Szymański strzelił swojego pierwszego ligowego gola w dorosłym zespole Radomiaka.

Pierwszą bramkę dla rezerw Radomiaka strzelił Jakub Podsiadło (w środku). Dobry mecz w Prochu zagrał Bartek Janiszewski (z lewej).

Piłkarze trenera Kłuska zrobili naprawdę bardzo wiele, żeby przywieźć do Pionek jakieś punkty. Było zaangażowanie, serce, charakter, nieustępliwość, mnóstwo zdrowia zostawione na boisku, a przede wszystkim otwarta gra, bez respektu dla silnego kadrowo Radomiaka. Efektem tego było kilka naprawdę dogodnych okazji strzeleckich. Pierwsza już w 14. minucie, kiedy Wnuk dobrze zwiódł obrońcę, ale jego strzał i dobitkę Orczykowskiego dobrze obronił Kryczka. Idealną sytuację na zdobycie gola do szatni miał w 43. minucie Piotr Skałbania. Zabrał piłkę środkowemu obrońcy gospodarzy Maciejowi Klimasowi i wychodził sam na sam. Mógł chyba iść do końca, ale zdecydował się na lobowanie wysuniętego przed linię bramkową Kryczki i niestety nie trafił. Po zmianie stron warto odnotować ładne uderzenie z dystansu Bartka Janiszewskiego w 77. minucie, ale przede wszystkim stuprocentową okazję Kacpra Wnuka. Na prawej stronie piłkę wywalczył Orczykowski i odegrał do stojącego przed pustą bramką Wnuka, a ten z kilkunastu metrów trafił w poprzeczkę.

Swoją pierwszą ligową bramkę w seniorskiej drużynie strzelił 15-letni Marcel Szymański. Z lewej Mateusz Jaworski.

Żeby być sprawiedliwym trzeba też wspomnieć o sytuacjach, jakie mieli rywale, bo były one z gatunku tych ekstremalnie trudnych do zmarnowania. W 12. minucie Szymański po dograniu z lewej strony od Ebwelle z kilku metrów przestrzelił nad poprzeczką. Ale to, co zrobił w 68. minucie Kameruńczyk Alain Ebwelle i to, jak jego strzał obronił instynktownie Norbert Wnukowski, jeszcze na długo pozostanie w pamięci obserwatorów tego meczu. Dość napisać, że doświadczony zawodnik gospodarzy Adam Banasiak, który przecież z nie jednego piec jadł chleb, jak i sędziowie spotkania, zgodnie przyznali po meczu, że takiej interwencji bramkarskiej jeszcze nie widzieli. Ebwelle urządził sobie slalom między zawodnikami Prochu w polu karnym, zbiegł z prawej strony do środka i będąc kilka metrów przed bramką mógł zrobić absolutnie wszystko, a jednak Wnukowski wyczuł jego intencje i kapitalną paradą odbił piłkę na rzut rożny. Interwencja kolejki!

Piotr Skałbania meczem w Radomiu udowodnił, że zdecydowanie lepiej czuje się na pozycji numer 9.

Meczem w Radomiu "biało-zieloni" pokazali, że nie zasługują na tak niską pozycję w tabeli. Teraz trzeba utrzymać tą dyspozycję, dołożyć skuteczność i odbić się od dna, czyli zdobyć komplet punktów ze zdeterminowaną i walczącą o przeżycie Warką. Mecz Proch - KS Warka w sobotę (3.10) o godzinie 15:00 w Pionkach.

1:0 Jakub Podsiadło 7 minuta - z lewej strony z rzutu rożnego dośrodkował Adam Banasiak. Podsiadło uciekł od krycia i głową z kilku metrów wpakował piłkę do siatki.

2:0 Marcel Szymański 38 minuta - prostopadłe podanie do Szymańskiego, który wygrał pozycję z Jaroszkiem. Zawiodła też chyba komunikacja na linii Wnukowski - Jaroszek, bo Szymański uderzał do pustej bramki po tym, jak Wnukowski wyszedł skrócić kąt.

2:1 Kacper Wnuk 53 minut (ligowy gol numer 18) - Skałbania wyłożył piłkę Wnukowi, a ten z linii pola karnego odpalił pocisk w samo okienko bramki Radomiaka.

Radomiak II: 1. Kryczka - 14. Markiewicz (kpt), 6. Banasiak, 55. Klimas, 19. Wołczyński - 27. Kvocera, 9. Nowakowski (46', 22. Dorożyński), 10. Stępień, 90. Podsiadło, 20. Ebwelle - 17. Szymański (76', 7. Pacyna).

rezerwowi: 1. Pajączek, 3. Białogłowicz, 11. Figarski, 25. Łyko, 98. Lasota.

Proch: 77. Wnukowski - 14. Czerkaszyn, 8. Jaworski, 3. Jaroszek, 9. Szczepański (kpt) - 4. Janiszewski, 19. Kozakiewicz - 17. Orczykowski (89', 13. Pisarski), 10. Wnuk (87', 7. Rak), 15. Siwahla - 11. Skałbania.

rezerwowi: 12. Zolech, 5. Kapusta, 6. Tworek, 16. Leśnowolski.

sędzia: Kamil Baranowski (KS Siedlce)

żółte kartki: Stępień, Markiewicz, Ebwelle - Jaroszek